Curs Ghid Montan acreditat ANC

O zi de muncă poate deveni o zi de vacanță!
Asociatia Oxigen îți oferă oportunitatea de a-ți urma pasiunea și de a deveni Ghid Montan.
De ce Oxigen? Pentru că noi îmbinăm teoria cu practica şi utilul cu plăcutul.

La finalul cursului, vei obține un Certificat de Ghid Montan, recunoscut de Autoritatea Națională pentru Calificări (fost CNFPA). Și, cel mai important, te vei îmbogăți cu titlul de ghid montan autorizat care te va ajuta să combini împlinirea personală cu cea profesională!
Vei avea alaturi cei mai buni instructori ai asociatiei noastre, iar la final, vei sustine un examen, în urma căruia poți obține certificatul de absolvire de Ghid Montan autorizat ANC și astfel ți se vor deschide noi oportunități.

Cursul îți va oferi următoarele competențe:
Fundamentale – Comunicarea interactivă
– Munca în echipă
– Dezvoltarea profesională
– Comunicarea într-o limbă străină
– Generale pe domeniu de activitate – Derularea activităţilor administrative;
– Participă la conceperea şi realizarea produselor de turism montan;
– Touroperatorul şi relaţia cu ghidul în promovarea produselor de turism montan;
– Gestionarea fondurilor alocate activităţilor;

Specifice – Protecţia activă a mediului;
– Planificarea turei montane;
– Promovarea informaţiilor de interes touristic;
– Asigurarea unui climat favorabil turiştilor;
– Conducerea activităţii montane;
– Participarea activă la desfăşurarea activităţilor
Montane;
– Asigurarea securităţii grupului;

Cursul are durata de 4 luni, investiția este de 1000 lei și se desfășoară la sediul Oxigen din Bulevardul Gheorghe Șincai, nr 9, bl 3, sc A, ap 6.

– Diploma de agent de turism – ghid ( cei care nu o au se pot înscrie la cursul nostru de agent de turism – ghid: http://asociatiaoxigen.ro/curs-agent-turism-ghid-2/)
-copie după cartea de identitate (buletin)
-copie după certificatul de naștere
-copie după certificatul de căsătorie (dacă este cazul)
-copie după ultima diplomă de studii (minim diplomă de Bacalaureat)
-adeverință medical in care să scrie: “Apt din punct de vedere medical pentru profesia de ghid (sanatos clinic și psihic fără defecte fizice, de vorbire sau de auz, apt pentru efort fizic.)
-cazier judiciar

Pentru cereri de înscriere și detalii suplimentare, contactați-ne pe adresa: gabriela@asociatiaoxigen.ro sau la numărul de telefon 0771.465.864