Curs Ghid Montan acreditat ANC, cod COR 511311

O zi de muncă poate deveni o zi de vacanță!
Asociatia Oxigen îți oferă oportunitatea de a-ți urma pasiunea și de a deveni Ghid Montan.
De ce Oxigen? Pentru că noi îmbinăm teoria cu practica şi utilul cu plăcutul.

Vei avea alături cei mai buni instructori ai asociației noastre, iar la final vei susține un examen, în urma căruia poți obține certificatul de Ghid Montan, cod COR 511311, recunoscut de Autoritatea Națională pentru Calificări (fost CNFPA).

Cursul îți va oferi următoarele competențe:
Fundamentale – Comunicarea interactivă
– Munca în echipă
– Dezvoltarea profesională
– Comunicarea într-o limbă străină
– Generale pe domeniu de activitate – Derularea activităţilor administrative;
– Participă la conceperea şi realizarea produselor de turism montan;
– Touroperatorul şi relaţia cu ghidul în promovarea produselor de turism montan;
– Gestionarea fondurilor alocate activităţilor;

Specifice – Protecţia activă a mediului;
– Planificarea turei montane;
– Promovarea informaţiilor de interes touristic;
– Asigurarea unui climat favorabil turiştilor;
– Conducerea activităţii montane;
– Participarea activă la desfăşurarea activităţilor montane;
– Asigurarea securităţii grupului;

Cursul are durata de 4 luni și se desfășoară la sediul Oxigen din București, Bulevardul Gheorghe Șincai, nr. 9, bl. 3, sc. A, ap. 6. Cursul are o frecvență săptămânală și are loc după-amiaza, după ora 18:30.

Investiția este de 1000 lei (include partea teoretică, examinarea finală și eliberarea certificatului). Plata poate fi efectuată în 3 tranșe.

Oxigen îți oferă și posibilitatea de a efectua partea practică a cursului în cadrul excursiilor organizate de Oxigen Tour.

Următoarea serie a Cursului de Ghid Montan se va desfășura între 02.10.2018-02.02.2019.

– certificat de agent de turism – ghid (original și copie); cei care nu o au, se pot înscrie la cursul nostru de Agent de Turism – Ghid.
-copie după cartea de identitate (buletin);
-copie după certificatul de naștere;
-copie după certificatul de căsătorie (dacă este cazul);
-ultima diplomă de studii (original și copie, minim diplomă de Bacalaureat);
-adeverință medicală (în original) în care să scrie: “Apt din punct de vedere medical pentru profesia de ghid. Sănătos clinic și psihic, fără defecte fizice, de vorbire sau de auz, apt pentru efort fizic.);
-cazier judiciar (în original).

Pentru cereri de înscriere și detalii suplimentare, contactați-ne pe adresa: cursuri@asociatiaoxigen.ro sau la numărul de telefon 0771.465.864

O părere la “Curs Ghid Montan acreditat ANC, cod COR 511311

1. Pingback: Curs Agent de Turism Ghid | Asociatia Oxigen