Curs Ghid Național de Turism (Touroperator) acreditat ANC, cod COR 511303

O zi de muncă poate deveni o zi de vacanță!
Asociația Oxigen îți oferă oportunitatea de a-ți urma pasiunea și de a deveni Ghid Național de Turism (Touroperator), cod COR 511303.
De ce Oxigen? Pentru că noi îmbinăm teoria cu practica şi utilul cu plăcutul.

Vei avea alături cei mai buni instructori ai asociației noastre, iar la finalul cursului vei susține un examen, în urma căruia poți obține Certificatul de Ghid Național de Turism (Touroperator), recunoscut de Autoritatea Națională pentru Calificări (fost CNFPA). Și, cel mai important, vei fi ghid național autorizat, fapt care te va ajuta să combini împlinirea personală cu cea profesională!

Cursul îți va oferi următoarele competențe:

Fundamentale – Comunicarea interactivă;
– Munca în echipă;
– Dezvoltarea profesională;
– Comunicarea într-o limbă străină;
– Derularea activităţilor administrative;
– Conceperea şi realizarea produselor de turism național;
– Gestionarea fondurilor alocate activităţilor.

tour-guide

– Specifice – Asigurarea unui climat favorabil turiştilor;
– Asigurarea formalităţilor la trecerea frontierei;
– Promovarea informaţiilor de interes turistic;
– Promovarea patrimoniului cultural, naţional şi universal;
– Promovarea potenţialului turistic naţional şi internaţional;
– Participarea activă la desfăşurarea activităţilor turistice;
– Asigurarea securităţii grupului.

Investiția este de 400 lei (include partea teoretică, examinarea finală și eliberarea certificatului). Plata poate fi efectuată în 2 tranșe.

Cursul are durata de 3 luni și se desfășoară la sediul Oxigen din Bulevardul Gheorghe Șincai, nr 9, bl 3, sc A, ap 6.

Frecvența orelor de curs: o dată pe săptămână, după-amiaza (după orele 18:00).

Oxigen îți oferă și posibilitatea de a efectua partea practică a cursului în cadrul excursiilor organizate de Oxigen Tour sau la sediul agenției.

-Certificat de Agent de Turism Ghid (original și copie); deținerea acestui certificat este obligatorie pentru înscrierea la curs; cei care nu au acest certificat, trebuie să urmeze mai întâi cursul de agent de turism;
-copie după cartea de identitate (buletin);
-copie după certificatul de naștere;
-copie după certificatul de căsătorie (dacă este cazul);
-ultima diplomă de studii (original și copie, minim diplomă de Bacalaureat);
-adeverință medicală (în original) în care să se menționeze: “Apt din punct de vedere medical pentru profesia de ghid (sănătos clinic și psihic, fără defecte fizice, de vorbire sau de auz, apt pentru efort fizic.”);
-cazier judiciar (în original).

Pentru cereri de înscriere și detalii suplimentare, contactați-ne pe adresa: cursuri@asociatiaoxigen.ro sau la numărul de telefon 0771.465.864

Publicat pe: 15 martie 2018.

O părere la “Curs Ghid Național de Turism (Touroperator) acreditat ANC, cod COR 511303

1. Pingback: Curs Agent de Turism Ghid | Asociatia Oxigen