Curs Agent Turism – Ghid acreditat ANC

Te-ai gândit vreodată că o zi de muncă poate deveni o zi de vacanță?

Asociatia Oxigen îți oferă oportunitatea de a-ți urma pasiunea cu un curs de Agent de Turism-Ghid!
De ce Oxigen? Pentru că noi îmbinăm teoria cu practica şi utilul cu plăcutul!

Când?
În perioada: 23.07.2018-23.01.2019
Cursul are durata de 6 luni, 1 zi/ lună.
Unde?
În Brasov, Pensiunea Ambient.

Cui se adresează acest curs?
  • Oricui iubește natura, oamenii și să descopere locuri noi;
  • Angajațiilor din agenții care nu au calificare sau celor ce vor să lucreze într-o agenție de turism;
  • Agențiilor și touroperatorilor care doresc să își formeze personal calificat.
În ce constă cursul și ce vei obține la finalul acestuia?
Cursul are scopul de a dezvolta competențele de agent turism, pregătind din punct de vedere teoretic și practic generația viitoare de agenți, dezvoltând și inovând activitatea din acest sector. La finalul cursului, participanții vor putea gestiona eficient și creativ provocările din fișa postului de agent turism.
Tematica cursului conține:
-Tehnica activității de agent turistic
-Dezvoltarea și promovarea pachetelor turistice
-Prezentarea destinațiilor (factori geografici, culturali și arhitecturali)
-Stabilirea relațiilor cu clienții și furnizorii
-Rezervarea și emiterea biletelor
-Marketing turistic
-Comunicare
-Promovare și social-media
-Tehnici de vânzare
-Cunoștințe de legislație în domeniul turismului și al protecției consumatorului
-Igiena și securitatea muncii

Acest curs îți va asigura dobândirea următoarelor competențe profesionale:
-Lucrul armonios în echipă
-Administrarea și emiterea documentelor
-Respectarea normelor de sănătate și securitate a muncii
-Analiza pieței turistice
-Tehnici de vânzare
-Abilități de comunicare în domeniul turismului
-Promovarea și valorificarea produsului turistic
-Încheierea contractelor cu asociații și clienții
-Coordonarea activităților administrative
-Întocmirea situațiilor financiare
-Gestionarea bugetelor

17426142_1463692610329337_8682931113982767304_n

La finalul cursului, vei obține un Certificat de calificare profesională Agent de Turism – Ghidrecunoscut de Autoritatea Națională pentru Calificări (fost CNFPA). Și, cel mai important, vei obține titlul de agent de turism autorizat, care te va ajuta să combini împlinirea personală cu cea profesională!

Oxigen îți oferă și posibilitatea de a efectua partea practică a cursului în cadrul excursiilor organizate de Oxigen Tour sau la în excursiile organizate în Brașov.

Investiția ta este de 700 lei (include partea teoretică, examinarea finală și eliberarea certificatului). Plata poate fi efectuată în 3 tranșe.

După obținerea Certificatului de Agent de Turism Ghid, îți poți consolida cariera în domeniul turismului, înscriindu-te la cursurile noastre de Ghid Montan și/sau Ghid Național de Turism (Touroperator).

-copie după cartea de identitate (buletin);
-copie după certificatul de naștere;
-copie după certificatul de căsătorie (dacă este cazul);
-ultima diplomă de studii (original și copie, minim diplomă de Bacalaureat);
-adeverință medicală (în original) din care să reiasă că persoana care se înscrie este ”clinic sănătos, apt pentru cursul de agent turism”;
-cazier judiciar (în original).

Ne poti trimite actele la adresa de mail cursuri@asociatiaoxigen.ro sau prin poștă (Bulevardul Gheorghe Șincai, nr 9, bl 3, sc A, ap 6, sector 4, București, cod poștal 040312)

Data limită de înscriere la curs: 24.07.2018

Pentru cereri de înscriere și detalii suplimentare, contactați-ne pe adresa: cursuri@asociatiaoxigen.ro sau la numărul de telefon 0771.465.864.

Publicat pe: 28 iunie 2018.