Curs Agent Turism – Ghid acreditat ANC, cod COR 5113.3.1

Deschidem o noua serie pe data de 01.03.2018

O zi de muncă poate deveni o zi de vacanță!
Asociatia Oxigen îți oferă oportunitatea de a-ți urma pasiunea cu un curs de Agent de Turism Ghid!

De ce Oxigen? Pentru că noi îmbinăm teoria cu practica şi utilul cu plăcutul.

21149974_1524507444273245_282576494880068341_nLa finalul cursului, vei obține un Certificat de calificare profesională Agent de Turism – Ghid, recunoscut de Autoritatea Națională pentru Calificări (fost CNFPA). Și, cel mai important, vei obține titlul de agent de turism autorizat, care te va ajuta să combini împlinirea personală cu cea profesională!

Cursul are scopul de a dezvolta competențele de agent turism, pregătind din punct de vedere teoretic și practic generația viitoare de agenți, dezvoltând și inovând activitatea din acest sector. La finalul cursului, participanții vor putea gestiona eficient și creativ provocările din fișa postului de agent turism.

Tematica cursului conține:
-Tehnica activității de agent turistic
-Dezvoltarea și promovarea pachetelor turistice
-Prezentarea destinațiilor (factori geografici, culturali și arhitecturali)
-Stabilirea relațiilor cu clienții și furnizorii
-Rezervarea și emiterea biletelor
-Marketing turistic
-Comunicare
-Promovare și social-media
-Tehnici de vânzare
-Cunoștințe de legislație în domeniul turismului și al protecției consumatorului
-Igiena și securitatea muncii

Acest curs îți va asigura dobândirea următoarelor competențe profesionale:
-Lucrul armonios în echipă
-Administrarea și emiterea documentelor
-Respectarea normelor de sănătate și securitate a muncii
-Analiza pieței turistice
-Tehnici de vânzare
-Abilități de comunicare în domeniul turismului
-Promovarea și valorificarea produsului turistic
-Încheierea contractelor cu asociații și clienții
-Coordonarea activităților administrative
-Întocmirea situațiilor financiare
-Gestionarea bugetelor

Investiția este de 1000 ron (include partea teoretică, examinarea finală și eliberarea certificatului).

-copie după cartea de identitate (buletin);
-copie după certificatul de naștere;
-copie după certificatul de căsătorie (dacă este cazul);
-ultima diplomă de studii (original și copie, minim diplomă de Bacalaureat);
-adeverință medicală (în original) din care să reiasă că persoana care se înscrie este ”clinic sănătos, apt pentru cursul de agent turism”;
-cazier judiciar (în original).

După obținerea Certificatului de Agent de Turism Ghid, îți poți consolida cariera în domeniul turismului, înscriindu-te la cursurile noastre de Ghid Montan și/sau Ghid Național de Turism (Touroperator).

Pentru cereri de înscriere și detalii suplimentare, contactați-ne pe adresa: cursuri@asociatiaoxigen.ro sau la numărul de telefon 0771.517.009.

Publicat pe: 7 martie 2017.

17 păreri la “Curs Agent Turism – Ghid acreditat ANC, cod COR 5113.3.1

1. Pingback: Curs Ghid Montan | Asociatia Oxigen

2. Puteti estima programul cursului? Zilele si ora de incepere? Nu sunt din Bucuresti si m-ar avantaja daca aceste cursuri s-ar tine seara.

3. Pingback: Curs Ghid Montan Acreditat ANC | Asociatia Oxigen

4. Buna ziua,

Cursul este acreditat ANC? Exista si continuarea pentru obtinerea atestatului de touroperator?

Si prezenta la cursurile teoretice se poate face si online?
    Cate cursuri sunt pe saptamana? Despre cate ore vorbim? Sunt cumulate in 1-2 zile sau imprastiate in toata saptamana?

Multumesc,
    Ioana

5. Pingback: Curs Ghid Național de Turism | Asociatia Oxigen

6. Buna ziua,
    In primul rand doresc sa ma inscriu la cursul de Ghid Montan, din cate am inteles este nevoie, ca si criteriu obligatoriu de inscriere acest curs de Ghid Turistic.
    Exista un curs planificat pentru 2019 ?
    Multumesc,