HP și Asociația Turistică pentru Natură Oxigen la remarcare în Munții Baiului

Asociația Turistică pentru Natură Oxigen în colaborare cu HP au demarat împreună un proiect ce constă în remarcarea a trei trasee din Munții Baiului. Scopul acestui proiect este de a diminua riscul pierderii pe traseu și de a facilita orientarea pe traseu a turiștilor.

Marcajele montane reprezintă cea mai comună formă de orientare turistică. Marcajele sunt aplicate în special pe trunchiurile copacilor, pe stânci, și pe structuri realizate de oameni (ex. stâlpii din golurile alpine). De obicei marcarea traseelor se realizează pe copaci sau pe stânci înalte pentru ca marcajul să fie vizibil și să nu poată fi acoperit de zăpadă, dar se  face și pe pietre sau stânci atunci când relieful nu permite altă alternativă, de exemplu pe creste.