Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity”

Asociația Turistică pentru Natură Oxigen si Asociația pentru Inițiative și Dezvoltare Continuă-4A-ction impreuna cu partenerii transnaţionali: “AEGEE” – Federația Rusă, ADVIT “Europa fără frontiere” –Republica Moldova, Imagina de Juventud– Spania anunţă încheierea activităţilor proiectului “Paradise of Biodiversity”.

Proiectul Paradise of Biodiversity a urmărit realizarea următoarelor obiective:
O1 – creșterea gradului de informare a celor 33 de tineri din țările participante în proiect (Rusia, Spania, Moldova și România) cu privire la impactul acțiunilor umane asupra mediului înconjurător și la măsurile de prevenire a degradării acestuia;
O2 – conștientizarea și responsabilizarea tinerilor cu privire la protejarea mediului înconjurător;
O3 – creșterea gradului de implicare a celor 33 de tineri din țările participante în proiect (Rusia, Spania, Moldova și România) în activități viitoare cu scopul de a conserva biodiversitatea;
O4 – promovarea educației nonformale.

Karate Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” Karate 300x200
Considerăm că am reușit să îndeplinim cu succes obiectivul și prioritățile propuse, proiectul implicând activ cei 33 de participanți în însușirea tematicii biodiversității și în viața comunității prin activitățile întreprinse, precum cea de ecologizare, photo voice-ul care a surprins particularități ale biodiversității deltei, treasure hunt-ul care i-a determinat să observe mai multe aspecte ale vieții satului Dunavățul de Jos. Majoritatea activităților implementate au fost activități outdoor, iar ca metodologie am optat pentru metode diverse de educație nonformală (energizante, photo voice, debate, treasure hunt, ProAction Café, jocul).

Rezultate cantitative:
– Nr. de persoane implicate în echipa de management – 12 persoane (6 bărbaţi şi 6 femei);
– Nr. de persoane implicate în cadrul proiectului – 33 de persoane (13 barbaţi şi 22 femei) dintre care 14 persoane cu oportunităţi reduse;
– Nr. de comunităţi în care au fost disemintate rezultatele proiectului – 4 comunităţi (Spania, Rusia, Republica Moldova şi România);
– Nr. de comunicate de presă – 2 comunicate (unul la începutul proiectului şi unul la sfârşitul acestuia);
– Nr. de competențe dobândite de către membrii echipei de management la sfârșitul proiectului – toate cele 8 competenţe de la nivelul Uniunii Europene;
– Nr. de competențe dobândite de către participanți la sfârșitul proiectului;
– Nr. de materiale pentru promovarea proiectului – 50 de tricouri cu logo-ul proiectului și cu însemnele programului și cele ale Uniunii Europene, un filmuleţ cu informaţii despre proiect.
– Nr. de saci de gunoi adunat în timpul acțiunii de ecologizare.

_MG_6546 Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” MG 6546 300x200

Rezultate calitative:
– Gradul de implicare a echipei de management. În cadrul echipei de management au fost implicaţi 10 tineri care au muncit la acest proiect timp de 6 luni. În acestă perioadă s-a avut în vedere dezvoltarea competenţelor de management pentru toţi cei care nu aveau experienţă în acest domeniu. Am dorit ca membrii echipei de management să dobândească competenţe de coordonare a proiectelor Tineret în Actiune deoarece ne dorim să implementăm și pe viitor alte proiecte cu și pentru tineret.
– Gradul de implicare a participanților în activităţile propuse. Pe parcursul celor 7 zile, 33 de tineri au fost activ implicaţi în toate activităţile proiectului, coordonând sau doar participând la activităţi de educaţie nonformală.
– Calitatea activităților implementate. Ținând cont de feedbak-urile primite din partea participanţilor, considerăm că în cadrul proiectului Paradise of Biodiversity au fost desfășurate activităţi utile, formative și informative, precum și distrative.

_MG_7412 Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” Încheierea proiectului: „Paradise of Biodiversity” MG 7412 300x200

‘Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Aceasta publicaţie [comunicat] reflectă doar punctele de vedere ale autorului, Comisia ne fiind responsabilă pentru eventuala uitlizare a informaţiilor conţinute de aceasta. ’