Acțiunea 2-Remarcăm Munții Baiului alături de Michelin

Ce este un marcaj turistic?

Marcajul turistic reprezintă un ansamblu de semne făcute pe copaci stânci etc. sau pe tăblițe speciale, pentru a indica turiștilor un anumit drum sau traseu turistic.

În România marcajele turistice rezultă așadar din folosirea a 4 simboluri (bandă, cruce, triunghi și punct) desenate în 3 culori (roșu, galben și albastru), pe un fond obligatoriu alb. Asocierea lor generează astfel 12 tipuri de marcaje.

7-8 iulie: Remarcăm Munții Baiului

Asociația Turistică pentru Natură Oxigen în colaborare cu Michelin demarează împreună un proiect amplu de remarcare a Munților Baiului care se va derula până la finalul lunii Iulie al acestui an, în patru sesiuni.

A doua sesiune a avut loc in perioada 7-8 iulie.

7 iulie – 35 de voluntari Michelin alaturi de 3 voluntari Oxigen au montat 11 stâlpi pe traseul cruce roșie.

MICHELIN6

8 iulie – S-au montat în continuare 11 stâlpi pe traseul cruce roșie.

Mulțumim voluntarilor Michelin pentru implicare.

Revenim cu informații din a treia sesiune.