Expeditie Muntele Olimp (Mytikas 2.919 m) – Grecia

Asociatia  OXIGEN va invita la o noua calatorie initiatica ce va avea ca principala destinatie vechea ”cetate” a zeilor – Muntele Olimp – unde vom atinge cel mai inalt varf al Greciei, Mytikas (2.919 m).

Muntele Olimp

Originea etimologica a numelui inseamna plin de lumina, fiind analog cerului locuit de zei, semizei, copii zeilor și servitorii acestora. In antichitate Olimpul era lacasul zeilor panteonului antic grecesc.

Olimpul este unul dintre cei mai inalti munti ai Europei din punct de vedere topometric (diferenta relativa dintre varf si poale) deoarece baza muntelui este plasata la nivelul marii. El este vestit pentru marea varietate de plante, cu mai multe specii endemice (care trăiește numai pe un anumit teritoriu). Flora, fauna și caracteristicile formatiilor geologice deosebite, au determinat UNESCO sa declare aceasta regiune rezervatie biologica.

Orice ascensiune pe Muntele Olimp incepe din orașul Litochoro, numit si „Orasul Zeilor”.

Ora

Descriere

6 iunie (Joi seara)

22:00

Plecare cu autocarul din zona Pietei Unirii (Hotel Horoscop) Ruta Bucuresti-Giurgiu-Sofia-Platamonas
7 iunie (Vineri)

7:30

8 iunie (Sambata)

5:00

Sambata dimineata dupa ce ne trezim din visare, plecare cu autocarul spre locatia Prionia 1100 m (traversand orașul Litochoro, numit și „Orașul Zeilor”) timp estimat 3 ore

6:15

Ne orientam pasii catre refugiul Spilos Agapitos 2100 m timp estimat 3 ore

9:30

Continuam ascensiunea catre Varful Skala 2866 mtimp estimat 3 ore

12:45

”Atacarea” varfului Mytikas 2918 m timp estimat 30 min

13:30

Incepem coborarea cu mare atentie si bucurosi ca am atins cel mai inalt varf din Grecia

19:00

Sosire Prionia

20:15

In jurul acestei ore vom ajunge in zona de cazare unde vom sarbatori cucerirea varfului
9 iunie (Duminica)

15:00

Plaja pe malul Marii EgeeVizita obiectivele turistice ale regiuniiPlecarea spre casa

!!! intervalele de timp mentionate sunt optime pentru a putea realiza ascensiunea pe varf.

Ghizii expeditiei vor impune ritmul de mers necesar respectarii timpilor mai sus mentionati.

La ora 13:15 se va incepe coborarea pe acelasi traseu indiferent daca varful a fost atins sau nu de toti participantii la expeditie.

* Campingul dispune de toalete si dusuri

Detalii inscriere:

La acesta expeditie pot participa pesoanele care au implinit 18 ani si care sunt apte din punct de vedere medical pentru respectarea programul prezentat. Participantii trebuie sa respecte programul si indrumarile organizatorilor pe tot parcursul expeditiei.

0724.423.026 / 0721.566.427 / 0724.250.883

contact@asociatiaoxigen.ro

Echipament necesar ascensiunii:

• Bocanci 3 sezoane
  • Rucsac 30-40 litrii
  • Sosete vara
  • Pantalon lung vara (lejer)
  • 2 tricouri tehnice (uscare rapida)
  • O bluza de corp
  • Palarie / seapca
  • Geaca impermeabila (vara)
  • Pantalon impermeabil (vara)
  • Ochelari de soare
  • Lanterna + baterii
  • Fluier
  • Briceag
  • Cordelina (5 m)
  • Medicamente personale
  • Trusa prim ajutor minima
  • Crema de soare
  • 2 litrii apa
  • Mancare (sandwich-uri, dulciuri, fructe) pentru traseu de 12 ore

Echipamentul pentru traseu trebuie sa fie usor si suficient pentru orice conditie meteorologica.

O părere la “Expeditie Muntele Olimp (Mytikas 2.919 m) – Grecia